Η Α2 (ΔΙΣΧΕΑ):
– Ευθύνεται για την επιχειρησιακή σχεδίαση και τον προγραμματισμό, σχεδίαση, συντονισμό και διεξαγωγή κλαδικών – διακλαδικών ασκήσεων εθνικών – πολυεθνικών.
– Προσδιορίζει τις επιχειρησιακές απαιτήσεις δυνάμεων και εξοπλισμών των ΕΔ και υποβάλλει αντίστοιχες εισηγήσεις.
– Συνεργάζεται με τη ΓΕΠΣ/ΔΑΞ για θέματα Αξιολογήσεων (Combat Readiness Evaluation – CREVAL) για τις εθνικές Μονάδες που μετέχουν σε διεθνείς οργανισμούς.
– Συντονίζει τη συμμετοχή εκπροσώπων του ΓΕΣ στον προγραμματισμό, τη σχεδίαση και τη διεξαγωγή εθνικών κλαδικών – διακλαδικών και πολυεθνικών ασκήσεων.