Κατά τη διάρκεια του μηνός Ιανουαρίου 2019, ο Στρατός Ξηράς, συνέδραμε σε επιχειρήσεις αεροδιακομιδών για την εκτέλεση, με ελικόπτερα της 1ης Ταξιαρχίας Αεροπορίας Στρατού (1η ΤΑΞΑΣ), 20 αποστολών ημέρα και νύχτα, για την αεροδιακομιδή 26 ασθενών, από νησιά του κεντρικού και νοτιοανατολικού Αιγαίου, σε νοσοκομεία αστικών κέντρων.
Τα ελικόπτερα της Αεροπορίας Στρατού, παρέχουν σε καθημερινή βάση τις παραπάνω υπηρεσίες κοινωνικής προσφοράς, χωρίς να μειώνεται στο ελάχιστο η εμπλοκή τους στις καθημερινές πολλαπλές επιχειρησιακές τους δραστηριότητες (ασκήσεις, μεταφορά στρατευμάτων, επιτήρηση, αναγνωρίσεις, κ.λπ.).
#ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy, #Προσφέρουμε, #WeOffer
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/07/main-3.jpg)
Επιμνημόσυνη Δέηση και Τρισάγιο στη Μνήμη του Αντιστράτηγου Στυλιανού Καλμπουρτζή
Το Σάββατο 27 Ιουλίου 2024, πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Σχολής...