Την Πέμπτη 12 Ιουλίου 2018, στο πλαίσιο της επιχειρησιακής εκπαίδευσης των Σχηματισμών, διεξήχθησαν στα 2 Κέντρα Εκπαίδευσης Πλωτών Μέσων του Δ΄ Σώματος Στρατού (Δ΄ ΣΣ – «ΘΡΑΚΗ»), οι τελικές φάσεις Τακτικών Ασκήσεων Μετά Στρατευμάτων (ΤΑΜΣ), όπως παρακάτω:
– Νυχτερινή άσκηση «Τακτικού Συγκροτήματος Μηχανοκίνητου Τάγματος Πεζικού», με τη συμμετοχή προσωπικού και μέσων των Μονάδων και Ανεξάρτητων Υπομονάδων της ΧΧΙΙΙ Τεθωρακισμένης Ταξιαρχίας (ΧΧΙΙΙ ΤΘΤ – «3ο ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΙΠΠΙΚΟΥ ΔΟΡΥΛΑΙΟ»), στο Δέλτα του ποταμού ΕΒΡΟΥ.
– Ημερήσια άσκηση «Τακτικού Συγκροτήματος Μηχανοκίνητου Λόχου Πεζικού», με τη συμμετοχή προσωπικού και μέσων των Μονάδων και Ανεξάρτητων Υπομονάδων της 50 Μηχανοκίνητης Ταξιαρχίας (50 Μ/Κ ΤΑΞ – «ΑΨΟΣ»), στον ποταμό ΑΡΔΑ.
Διαπιστώθηκε η υψηλή επιχειρησιακή ετοιμότητα των τμημάτων, η άρτια οργάνωση και η υποδειγματική εκτέλεση των ασκήσεων.
#ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy, #Αποτρέπουμε, #WeDeter, #ΕίμαστεΠαντού, #WeAreEverywhere
None
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/07/main-1.jpg)
Τελετές Ορκωμοσίας Νεοσύλλεκτων Οπλιτών Θητείας της 2024 Δ΄ ΕΣΣΟ
Την Παρασκευή 26 Ιουλίου 2024, πραγματοποιήθηκαν οι τελετές ορκωμοσίας των...