Την εβδομάδα από 22 έως 26 Μαΐου 2017, Σχηματισμοί της 1ΗΣ ΣΤΡΑΤΙΑΣ, στο πλαίσιο των επιχειρήσεων αποτροπής, διεξήγαγαν πλήθος επιχειρησιακών εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.
Συμμετείχαν συνολικά 482 Αξιωματικοί και 1.965 Οπλίτες, ενώ κινήθηκαν 153 Ερπυστριοφόρα Οχήματα, 446 Οχήματα Γενικής Χρήσης και αριθμός Ελικοπτέρων της 1ΗΣ ΤΑΞΑΣ.
Επιβεβαιώθηκε η υψηλή ετοιμότητα και το επιθετικό πνεύμα.
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/07/01-1.jpg)
Αποφοίτηση της 10ης Εκπαιδευτικής Σειράς της Σχολής Πολέμου Στρατού Ξηράς
Την Πέμπτη 25 Ιουλίου 2024, πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Σχολής...