Στο πλαίσιο των δράσεων αποτροπής που έχει θεσπίσει πρόσφατα το Γενικό Επιτελείο Στρατού στις Περιοχές Ευθύνης των 8ης και 9ης Μηχανοποιημένων Ταξιαρχιών, πλησίον των Βορείων συνόρων, Σχηματισμοί της Ιης Μεραρχίας Πεζικού (Ι ΜΠ) εκτελούν καθημερινά δραστηριότητες επιτήρησης, επαγρύπνησης και διεξάγουν ασκήσεις.
Σκοπός των δράσεων είναι η ενίσχυση του συστήματος επιτήρησης συνόρων και η επαύξηση του αισθήματος ασφάλειας των κατοίκων της περιοχής.
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/07/01-1.jpg)
Αποφοίτηση της 10ης Εκπαιδευτικής Σειράς της Σχολής Πολέμου Στρατού Ξηράς
Την Πέμπτη 25 Ιουλίου 2024, πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Σχολής...