Τη Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2019, στο πλαίσιο των δράσεων αποτροπής και ελέγχου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, ενεργοποιήθηκαν και αναπτύχθηκαν τα Τμήματα Επιφυλακής της 50 Μηχανοκίνητης Ταξιαρχίας (50 Μ/Κ ΤΑΞ-«ΑΨΟΣ»).
Στη διάρκεια της δραστηριότητας, που αξιολογήθηκε από το Δ΄ Σώμα Στρατού «ΘΡΑΚΗ», εφαρμόστηκε το σύνολο των προβλεπόμενων διαδικασιών.
Διαπιστώθηκε η υψηλή επιχειρησιακή ετοιμότητα του Σχηματισμού, το εξαίρετο ηθικό και το επιθετικό πνεύμα του προσωπικού, καθώς και η υψηλή λειτουργικότητα των μέσων.
#ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy, #Αποτρέπουμε, #WeDeter
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/07/1_MAIN.jpg)
Εκπαίδευση Σπουδαστών της ΣΜΥ στο ΕΠΚΕΑΑΠ
Από 22 έως 25 Ιουλίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Πρότυπο...