Την Κυριακή 09 Ιουνίου 2019, πραγματοποιήθηκε το ετήσιο μνημόσυνο υπέρ ανάπαυσης των ψυχών, των Πεσόντων Ιερολοχιτών και Καταδρομέων, στους αγώνες της Πατρίδας, στο Hρώο των ΛΟΚ στο Καβούρι Αττικής.
H τελετή έχει καθιερωθεί από τον ιδρυτή των Ειδικών Δυνάμεων, Υποστράτηγο Ανδρέα Καλλίνσκη και πραγματοποιείται κάθε χρόνο με μέριμνα της Διεύθυνσης Ειδικών Δυνάμεων του ΓΕΣ.
Στο μνημόσυνο, παρέστησαν ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού Αντιστράτηγος Γεώργιος Καμπάς, ο Γενικός Επιθεωρητής Στρατού Αντιστράτηγος Αντώνιο Νομικός, ο Διευθυντής Ειδικών Δυνάμεων Υποστράτηγος Ευάγγελος Παπαδόπουλος, βουλευτές, Επίτιμοι Αρχηγοί ΓΕΣ, εκπρόσωποι των τοπικών αρχών, αντιπροσωπεία στελεχών και πλήθος κόσμου.
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/08/scaled-2.jpg)
Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού του ΓΕΣ και του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
Τον Ιούλιο του 2024, ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού...