Την Παρασκευή 19 Ιουλίου 2019, βραβεύτηκαν από τον Αρχηγό του Γενικού Επιτελείου Στρατού, Αντιστράτηγο Γεώργιο Καμπά, ο ΕΠΟΠ Επιλοχίας (ΜΧ) Ευστράτιος Κίρκογλου και ο κ. Ίων – Ιωάννης Αντωνάκης, πρώην οπλίτης θητείας του ΤΕΝΞ, οι οποίοι με πρωτοβουλία τους κατασκεύασαν συσκευή εξ αποστάσεως αφόπλισης και εξουδετέρωσης ναρκών ξηράς καθώς και άλλες διατάξεις υψηλής επιχειρησιακής αξίας.
Ο Αρχηγός επισήμανε το όφελος των συσκευών οι οποίες συνεισφέρουν στην ασφάλεια της ανθρώπινης ζωής, με ελάχιστο κόστος.
#ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/08/scaled-2.jpg)
Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού του ΓΕΣ και του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
Τον Ιούλιο του 2024, ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού...