Το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019, ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού, Αντιστράτηγος Γεώργιος Καμπάς, επισκέφθηκε το 10ο Σύνταγμα Πεζικού στις Σέρρες (10 ΣΠ “Χ ΜΠ”), καθώς και το Ε.Φ. ΟΧΥΡΟ “ΙΣΤΙΜΠΕΗ”, συνοδευόμενος από τον Διοικητή του Γ΄ Σώματος Στρατού (Γ΄ ΣΣ/NRDC-GR «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ»), Αντιστράτηγο Κωνσταντίνο Κούτρα. Κατά την διάρκεια της επίσκεψής του, ο Αρχηγός ΓΕΣ ενημερώθηκε για τις τρέχουσες δραστηριότητες του Συντάγματος, και έδωσε κατευθύνσεις στο προσωπικό. Διαπιστώθηκε το εξαιρετικό ηθικό και η υψηλή πειθαρχία του προσωπικού που υπηρετεί στο 10ο ΣΠ. #ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/08/scaled-2.jpg)
Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού του ΓΕΣ και του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
Τον Ιούλιο του 2024, ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού...