Την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στο Πετροχώρι Ξάνθης η τελετή έναρξης της Τακτικής Άσκησης Μετά Στρατευμάτων (ΤΑΜΣ), «ΘΡΑΚΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ-23» (THRACIAN COOPERATION– 23), με τη συμμετοχή τμημάτων της XXV Τεθωρακισμένης Ταξιαρχίας (ΧΧV ΤΘΤ «2ο ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΙΠΠΙΚΟΥ – ΕΦΕΣΟΣ»), της 71 Αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας (71 A/M ΤΑΞ «ΠΟΝΤΟΣ»), της XXI Τεθωρακισμένης Ταξιαρχίας «ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ ΙΠΠΙΚΟΥ – ΠΙΝΔΟΣ», της 1ης Ταξιαρχίας Αεροπορίας Στρατού (1η ΤΑΞΑΣ «ΚΙΛΚΙΣ ΛΑΧΑΝΑ») καθώς και τμημάτων της 2nd Brigade Combat Team της 101st Airborne Division των ΗΠΑ.
Η «ΘΡΑΚΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ – 23» (THRACIAN COOPERATION – 23), η οποία θα ολοκληρωθεί στις 24 Φεβρουαρίου 2023, είναι ΤΑΜΣ επιπέδου Ταξιαρχίας. Κατά την διάρκεια της άσκησης, η οποία θα διεξαχθεί με χρήση πραγματικών πυρών και Συστημάτων Εξομοίωσης Τακτικής Εμπλοκής (ΣΕΤΕ), θα εξεταστεί πλήθος επιχειρησιακών αντικειμένων.
#ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/1-4-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/2-1-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/3-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/4-1-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/5-1-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/6-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/7-1-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/8-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/9-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/10-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/11-150x150.jpg)