Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Σχολής Πολέμου Στρατού Ξηράς (ΣΠΣΞ) στο Στρατόπεδο «ΟΠΛΑΡΧΗΓΟΥ Δ. ΝΤΑΛΙΠΗ» στη Θεσσαλονίκη, η τελετή αποφοίτησης της 7ης Εκπαιδευτικής Σειράς της Σχολής. Τα πτυχία στους αποφοιτήσαντες απένειμε ο Γενικός Επιθεωρητής Στρατού – Διοικητής Δόγματος και Εκπαίδευσης Αντιστράτηγος Αναστάσιος Σπανός.
Στην τελετή παρέστησαν, ο Μητροπολίτης Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ.κ. Ιουστίνος, ο Γενικός Πρόξενος της Κυπριακής Δημοκρατίας στη Θεσσαλονίκη κ. Κωνσταντίνος Πολυκάρπου, η Γενική Πρόξενος της Σερβικής Δημοκρατίας κ. Jasmina Milačić και ο Διοικητής του Γ΄ Σώματος Στρατού/NRDC-GR «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» Αντιστράτηγος Πάρις Καπραβέλος.
Αποφοίτησαν συνολικά 124 Αξιωματικοί, εκ των οποίων 15 από την Kύπρο, 1 από την Βοσνία – Ερζεγοβίνη και 1 από την Σερβία.
#ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/1-3-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/2a-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/3a-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/4a-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/5a-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/6a-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/7a-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/8a-150x150.jpg)