Την Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στο Στρατόπεδο «ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ» στην Ξάνθη, παρουσία του Υπουργού Εθνικής Άμυνας κ. Νικόλαου Παναγιωτόπουλου και του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ Στρατηγού Κωνσταντίνου Φλώρου, η τελετή παράδοσης – παραλαβής καθηκόντων του Διοικητή Δ΄ Σώματος Στρατού (Δ΄ ΣΣ) «ΘΡΑΚΗ» από τον Αντιστράτηγο Ιωάννη Τσιόπλο στον Αντιστράτηγο Δημόκριτο Κωνσταντάκο.
Την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους, ο Βουλευτής Ξάνθης κ. Σπυρίδων Τσιλιγγίρης, ο Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης κ. Χρήστος Μέτιος, ο Δήμαρχος Ξάνθης κ. Εμμανουήλ Τσέπελης, ο Επίτιμος Αρχηγός ΓΕΣ Στρατηγός ε.α. Χαράλαμπος Λαλούσης, εκπρόσωποι των θρησκευτικών αρχών, εν ενεργεία Αξιωματικοί των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, εν αποστρατεία Αξιωματικοί των Ενόπλων Δυνάμεων και λοιποί προσκεκλημένοι.
#ΕλληνικόςΣτρατός, #HellenicArmy
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/1-1-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK_2622-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK_2690-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK_2713-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK8218-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK_2755-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK_2836-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK_2860-150x150.jpg)
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2023/02/ISK_2960-150x150.jpg)