Από τη Δευτέρα 06 έως την Πέμπτη 09 Μαρτίου 2017, στο πλαίσιο της εκπαίδευσης των Ανθυπολοχαγών του τμήματος Βασικής Εκπαίδευσης της Σχολής Πεζικού, εκτελέσθηκαν Βολές Όλμων 81 χιλιοστών και 4,2 ιντσών.
Η ρεαλιστική εκπαίδευση που παρέχεται στη Σχολή Πεζικού στους νέους Ανθυπολοχαγούς, έχει ως σκοπό να τους παρέξει τα απαραίτητα εφόδια, ώστε να αναλάβουν τα επιχειρησιακά τους καθήκοντα στις Μονάδες που θα τοποθετηθούν.
![](https://army.gr/wp-content/uploads/2024/08/scaled-2.jpg)
Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού του ΓΕΣ και του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
Τον Ιούλιο του 2024, ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού...